Sayfalar

Sayfalar

8 Mart 2014

Beyin kanaması nasıl anlaşılır ?


   Günlük yaşantımızda her an başımıza gelebilecek bir olaydır beyin kanaması ve ciddi hayati tehlikeler arz etmektedir. Bu yüzden bu yazımızı 

LÜTFEN DİKKATLE OKUYUNUZ;

   Mangal yaparken aniden Sinem’in ayağı takıldı ve düştü. Hemen ambulansa haber vermek istedilerse de Sinem buna karşı çıktı. Kendisini iyi hissettiğini ve düşmesine sebep olarak da ayakkabılarının yeni olduğunu gösterdi.

   Biraz titrek ve solgun göründüğünden, arkadaşları üstünü başını temizlemesine yardımcı oldular ve önüne dolu bir tabak koydular, çünkü elindeki tabağı düşürmüştü. Sinem akşama kadar diğerleriyle birlikte eğlenmeye devam etti.

   Eşi akşam olduğunda hepimizi arayıp Sinem’in hastaneye kaldırıldığını haber verdi. Aksam saat 23:00′te Sinem vefat etmişti. Meğer Sinem mangal yaparken beyin kanaması geçirmiş.

“Eğer herhangi biri bunun bir beyin kanaması olduğunu anlasaydı, Sinem bugün hayatta olurdu.”

Lütfen aşağıdaki yazıyı dikkatle okuyunuz:

Bir nöroloji uzmanı şöyle der:

   Önemli olan beyin kanaması teşhisini koymak ve 3 saat içerisinde bunu tedavi ettirmek -ki bu hiç de kolay değil. Beyin kanaması olduğunu anlamak için aşağıdaki dört adımı uygulamak gerekir:
Beyin kanaması semptomlarını anlamak cok zor olabilir. Fakat bu konuda bilgisiz olup beyin kanaması geçiren kişiye müdahale edilmezse, beyni çok ciddi zararlar görebilir. Doktorlar, artık herkesin aşağıdaki 4 adımı uygulamakla bunu kolayca anlayabileceğini söylemektedir.

1.Kişinin gülümsemesini istemek (eğer yapamazsa = Felç demektir)
2.Kişinin çok basit bir cümle söylemesini istemek (“Bu gün çok güzel bir gün”) gibi.
3.Kişiden her iki kolunu birden kaldırmasını istemek.
4.Kişiden dilini dışarı çıkartmasını istemek. Eğer yamulmuşsa bu da felç geçirdiğine işarettir.
Eğer kişi bu dört adımdan birini yerine getiremiyorsa – “lütfen” derhal acil servise haber veriniz ve doktora telefonda durumu izah ediniz.

   Ünlü bir kardiyolog – “Eğer bu açıklama 10 kişiye ulaşırsa, emin olun ki en az bir kişinin hayatı kurtulur” demiş.

   Bir önceki yazımız Yıllardır yanlış döküyormuşuz hakkında bilgiler vermektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder